Jak spustit webový prohlížeč Chromium v omezeném režimu kiosku na celé obrazovce bez uživatelského rozhraní?

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

Webový prohlížeč Chromium můžete pomocí parametrů spustit v režimu kiosku na celé obrazovce, bez ukládání jakýchkoli uživatelských dat nebo interakcí, s minimálním uživatelským rozhraním a deaktivovanými mnoha funkcemi, které by mohly narušit plynulý běh prohlížeče. To je užitečné například pro zobrazení webové stránky na veřejně přístupném zařízení, kde je žádoucí omezit interakci uživatelů s prohlížečem.

Chromium je open-source projekt distribuovaný pod BSD licencí, což znamená, že jeho zdrojový kód je volně dostupný pro kohokoli k prohlížení, úpravám a distribuci. Je tak ideální volbou pro Linux a třeba Raspberry Pi OS.

Zdroj: Chromium

Mozilla Thunderbird: Jak trvale vypnout řazení e-mailů podle vláken ve všech nově vytvořených složkách?

Poštovní klient Mozilla Thunderbird ve výchozím nastavení u všech složek zobrazuje vlákna, podle kterých řadí e-maily. Pokud také preferujete standardní řazení bez vláken, můžete zobrazení dle vláken vypnout pro konkrétní složky. A je rozumné vlákna zrovna zakázat pro všechny složky, které v budoucnu vytvoříte.

Mozilla Thunderbird: Jak nastavit, aby u příchozích e-mailů byly přiložené soubory ihned vidět?

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

Poštovní klient Mozilla Thunderbird ve výchozím nastavení soubory v příloze skrývá. Musíte proto pokaždé kliknout na šipku v dolní liště pod tělem e-mailu, aby se přiložené soubory zobrazily.

V nastavení můžete toto výchozí chování změnit. Při každém otevření e-mailu tak přiložené soubory okamžitě uvidíte. Bez zbytečného klikání.

Mozilla Thunderbird: Jak zakázat vložení dvou pomlček na začátku podpisu?

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

E-mailový klient Mozilla Thunderbird nabízí možnost automatického vložení podpisu, který začíná znaky dvou pomlček (–). Jedná se o tzv. oddělovač podpisu (signature delimiter), který pomáhá e-mailovým klientům a filtrům rozpoznat podpisy v e-mailech. První zmínky o této konvenci sahají až k diskusím v rámci textových e-mailových klientů na Unixu v 90. letech dvacátého století.

Thunderbird vkládá oddělovač podpisu na začátek zadaného podpisu. Takže pokud máte oddělovač součástí už vašeho podpisu, tak se dvě pomlčky vloží dvakrát.

Pokud chcete v Thunderbirdu oddělovač podpisu vypnout, tak postupujte následovně:

Kombinovaný primární klíč v MariaDB/MySQL: Víte, že více primárních klíčů na tabulce vám nezajistí unikátnost každého sloupce?

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

Možná jste slyšeli, že primární klíč se často nastavuje na sloupec pojmenovaný jako „id“. Často ve spojení s datovým typem „int“ a „Auto Increment“, který zajistí automatické zvyšování hodnoty nového záznamu ve sloupci o +1.

A možná jste si mysleli, že když nastavíte ještě druhý primární klíč třeba nad sloupec „email“, tak že vám zajistí unikátnost také e-mailové adresy. Ale tak to není.

Jak spustit plnohodnotný Internet Explorer 11 na Windows 10/11?

Microsoft se snaží ve všech směrech protlačovat svůj internetový prohlížeč Edge. Je to sice skvělý prohlížeč, nejen díky tomu, že je založený prakticky na stejném vykreslovacím jádře jako Google Chrome nebo Opera. Vývojářům webových aplikací se ale stále ještě někdy můžete hodit původní Internet Explorer 11. Ten už ale na na Windows 10 a 11 není možné spustit, místo něj se automaticky otevře Edge. Naštěstí to jde zatím jednoduše obejít a spuštění Internet Exploreru vynutit.

Upozornění: Internet Explorer je ze strany Microsoftu již nepodporovaný, takže používat ho v dnešní době pro běžné procházení webů je špatný nápad. Nedělejte to. Buďme rádi za to, že éra Internet Exploreru z počátku nového tisíciletí je definitivně za námi.

Apache 2.4.60: Problém se zakódovaným znakem otazníku (?) v URL (%3F) způsobí chybu 403

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

Apache od verze 2.4.60 z důvodů zvýšení bezpečnosti „vypíná“ podporu pro znaky „%3F“ v URL, které při routování URL adres prochází přes pravidla modulu mod_rewrite, tedy například RewriteRule. Pokud se vám v takové URL objeví zakódovaný znak otazníku (?), který je reprezentován znaky „%3F“, tak zpracování skončí chybou 403.

Jak rychle otevřít soubor v PHPStormu, aniž byste potřebovali projekt? Vyzkoušejte zjednodušený „LightEdit“ mód

by Zdeněk Večeřa 0 Comments

PHPStorm a celá rodina produktů IntelliJ IDEA je založena na projektech. Pokud ale potřebujete otevřít a rychle upravit jeden konkrétní soubor, tak to projekty bohužel celé zdržují.

V praxi se stane to, že (dle nastavení a instalace) se při otevření nového souboru automaticky vytvoří projekt, do kterého se ve výchozím nastavení zahrne celý váš uživatelský profil ve Windows (c:\Users\Zdenek\). Protože se v něm mohou nacházet stovky a tisíce souborů v různých podadresářích, tak skenování PHPStormem zabere nějaký čas. Do toho ještě může začít vyskakovat třeba okno antiviru, který si vynutí vaši pozornost – protože PHPStorm přistupuje třeba ke cookies webového prohlížeče Google Chrome. A to vše kvůli jednomu souboru.

PHPStorm naštěstí nabízí od verze 2020.1 tzv. „LightEdit“, který dokáže otevřít soubor bez projektu. Nabízí velmi zjednodušené ovládání. Omezené nebo skoro žádné dokončování kódu, bez kontroly kódu a pouze základní zvýrazňování kódu. Pokud ale potřebujete otevřít jeden soubor, provést několik změn a uložit, LightEdit je rychlý způsob, jak to udělat. A nepotřebujete k tomu ani nějaký další editor.