V čem upravovat velké textové SQL dump soubory? (edit big files)

Editace a prohlížení velkých textových souborů (1 GB+) není žádná legrace. Představte si, že máte před sebou textový soubor s SQL dumpem databáze a potřebujete v něm pod Windows něco upravit.

Jestli je soubor v řádu jednotek nebo maximálně desítek megabytů, můžete zkusit český PSPad (v 4.5.6) nebo lépe Notepad++ (v 5.9.6.2).

Pokud ale musíte pracovat s dumpy, které mají stovky megabytů nebo jednotky gigabytů, rovnou na výše dva zmíněné programy zapomeňte. Potřeboval jsem pracovat s dumpem o velikosti cca 700 MB a ani jeden si s ním neporadil (ne že bych čekal něco jiného).

Současně zapomeňte na vývojová prostředí NetBeans a Eclipse, na toto opravdu nejsou stavěna. Se zmíněným 700MB dumpem si k mému údivu neporadil ani UltraEdit (v 17.30).  Všechny zmíněné programy zamrzly a obvykle i spadly. Intype (0.9.2 RC) skončil s chybovou hláškou Runtime Error!

jEdit (v 4.5.0) pro změnu odmítl soubor načíst (kvůli problému s alokací paměti; testoval jsem to přitom na 4 GB RAM), aspoň že člověka nenutí zbytečně čekat a doufat. Po změně nastavení se jEdit vůbec nespustil.

Záchrana jménem 010 Editor

Naopak skvěle se mi osvědčil robustní editor 010 Editor (web). 700MB dump načetl během chvilky, navíc u něj dokázal bez problému změnit kódování. Při načítání či změně kódování pěkně ukázal progress, takže víte, kolik toho ještě zbývá.

Se souborem se navíc dalo bez problémů pracovat. Prohlížení souboru, kopírování řádků, vyhledávání a úpravy byly hračkou.

Stačí čtení? Zkuste Lister (Total Commander)

Jestli vám ale stačí data číst, případně kopírovat a vyhledávat, zkuste aplikaci Lister (klávesa F3 nad souborem), která je součástí Total Commanderu. Určitě dobře poslouží. V menu Možnosti si nezapomeňte vhodně nastavit kódování a doporučuji vypnout zalamování řádků.

Jaký program používáte na velké textové soubory? S čím máte dobrou zkušenost?
3 Responses to “V čem upravovat velké textové SQL dump soubory? (edit big files)”

Leave a Reply