Postřehy: snažím se přejít z Eclipse PDT na NetBeans (PHP), jsou ale problémy

Přibližně rok a půl pro vývoj PHP aplikací používám IDE prostředí Eclipse PDT. Výhody IDE nástrojů oproti aplikacím PSPad nebo Intype nebudu zmiňovat (možná příště).

V Eclipse PDT si založíte nový projekt, do kterého přiřadíte soubory. Práce s většími PHP soubory, řekněme okolo 100 kB (cca 3 300 řádků) je ale (aspoň v mém případě) problematická. Eclipse PDT nestíhá. Úpravy textu (zdrojového kódu) jsou pomalé, Eclipse PDT reaguje se zpožděním.

Větší soubory v Eclipse dělají IntelliSense nepoužitelné

IntelliSense (našeptávač – doplňování kódu) taktéž reaguje se zpožděním. Zobrazení IntelliSense v takovém souboru netrvá pár milisekund, ale 2-3 vteřiny, což je pro práci zcela nepoužitelné.

Záchranou je NetBeans?

NetBeans je v tomto naštěstí jiný – „takový lepší“. Hlavně tedy rychlejší. IntelliSense je svižné, stejně tak práce se soubory, úpravy, ukládání aj.

Rok a půl používání Eclipse PDT ve mně ale zanechalo i návyky, kvůli kterým je přechod ke konkurenci složitější. Upravil jsem si barevné zobrazení syntaxe (dle Eclipse PDT), prošel klávesové zkratky, stále mi ale u NetBeans několik vlastností vadí.

V čem je lepší Eclipse oproti NetBeans?

Následující chování NetBeans mi docela vadí:

 1. Vlevo se nachází strom se soubory a projekty. Pokud v Eclipse vyberu soubor „index.php“ a udělám ctrl+c a ctrl+v, nakopíruje se jako kopie s názvem „Copy of index.php“. V NetBeans to bohužel nefunguje. Kopírování funguje, akorát je třeba při vkládání klepnout na složku, do které chci provést vložení (u Eclipse stačí mít označený libovolný soubor z dané složky).
 2. K levému stromu souboru ještě jednou. Eclipse jsem si nastavil tak, že stačí jednou klepnout na soubor a hned se vpravo zobrazí jeho obsah. Divné, ale u NetBeans tato možnost asi není (nenašel jsem).
 3. V Eclipse označím text a klávesovou zkratkou ctrl+k ihned dojde k nalezení dalšího výskytu řetězce v souboru. Nemusím tedy otevírat vyhledávací dialog. NetBeans to neumí.
 4. Pokud mám v Eclipse otevřený odkaz, span, div: <div>text, tak mi za slovem „text“ IntelliSense nabídne uzavření tagu. NetBeans bohužel hloupě nenabídne nic.
 5. Další věc se týká nahrazování. Chci provést nahrazení textu v souborech, vyhledávám pomocí regulárních výrazů. Uvedu tedy regulární výraz a text, kterým se má nahradit. Potud v pohodě. Jenže, před provedením se chci ujistit, jestli bude výsledek OK. Eclipse mi nabídne náhled, jak budou úpravy vypadat. NetBeans nikoli.
 6. Když v komentáři zdrojového kódu uvedu „TODO:“, oba nástroje jej pochopí jako úkol ke splnění. Eclipse ale navíc u čísla řádku zobrazí malou ikonku; na první pohled je vidět, že se musí něco dodělat. NetBeans nezobrazí nic.
 7. Mám proměnnou $test = 5;. Když na ni v Eclipse klepnu kurzorem následovaným klávesovou zkratkou ctrl+shift+j, vytvoří se nad ní komentář, kde k ní uvedu, co potřebuji. NetBeans to asi neumí (jen ve třídě po zahájení psaní komentáře /** a enteru).
 8. V NetBeans mi nefunguje posun horizontálního posuvníku při naklonění kolečka myši doleva/doprava.
 9. Když v Eclipse PDT napíši: <?, tak automaticky dopní php ?>. NetBeans bohužel nedoplní nic.

Napadá váš řešení? Pokud NetBeans výše uvedené chování zvládá, dejte, prosím, vědět do komentářů pod článkem.

NetBeans pomáhá se psaním SQL dotazů

Porovnávání souborů a další věci se zatím zdají OK. CVS a Subversion (SVN) jsem ještě nezkoušel. NetBeans má zajímavou funkci: připojí se k databázi a při psaní SQL dotazu nabízí klíčová slova a názvy sloupců a tabulek. Pěkné, ale asi to nevyužiji; Navicat je přece jen pohodlnější.
5 Responses to “Postřehy: snažím se přejít z Eclipse PDT na NetBeans (PHP), jsou ale problémy”

 • Kastrol Says:

  http://www.smashingmagazine.com/2009/02/11/the-big-php-ides-test-why-use-oneand-which-to-choose/

  Tu máš odkaz na článok kde je od základu vysvetlené čo je IDE (čo Ti je asi na nič) ale potom tam máš tabuľku s porovnaniami jednostlivých IDE ..

  Dúfam, že pomôže .. ;-)

 • Jiri Fornous Says:

  Musim rict, ze jsem zkousel NetBeans, ale Eclipse je Eclipse. Zatim nemam jediny duvod prechazet a Eclipse je takovy nejaky stabilnejsi a univerzalnejsi navic me vyhovuje jeho dokovaci system a orientace v projektu.

 • Tomáš Myšík Says:

  Ad 3)
  umí:
  CTRL + F3 – skáče po výskytech řetězce
  ALT + šipka nahoru/dolů – skáče po výskytech proměnné, metody, fce atd. (v závislosti na tom kde je kurzor)

 • Matej Szendi Says:

  Počkej si na verzi 6.9, ta je oproti 6.8 opět úplně jinde. Nejvíc se mi líbí integrace Zend Framework a také code assist při css, kdy ti v html souboru automaticky hledá .class nebo #id z css souborů u projektu a to samé platí obráceně při psaní css nebo například nový plugin “User tasks” + samozřejmě spousta dalších změn.

  Zkoušel jsem snad všechny IDE od Eclipse, Aptany, Zend Studia, Komodo IDE, phpDesigner až jsem nakonec zůstal u NetBeans. Vývoj tohoto IDE je opravdu rychlí a věci které postupně přidávají si už nezadají se žádným jiným IDE. Navíc stabilita NetBeans a žádné problémy pokud mi spadlo něco na platformě Eclipse je k nezaplacení, včetně rychlosti celého prostředí.

  Je samozřejmé, že NetBeans bude pracovat trochu jinak a bude používat jiné klávesové zkratky, ale je to jen otázka zvyku.

 • Racky Says:

  Když dělám s PHP, tak v NetBeanech 7.0 a jedinou nevýhodu vidím v tom, že neuvěřitelně čere ramku. 300MB není problém, mnohdy i více. Nicméne s Firefoxem 12 si nezadá, ten vezme i giga..
  Nicméně když NetBeans a jejich InteliSence v PHP porovnám s VisualStudiem a jeho našeptáváním, tak je to nebe a dudy. Ale chápu, že VisualStudio je přísně specializované na VB a C#, kdežto NetBeans toho umí mnohem víc, tak to nemůže zas tolik fungovat. Plus PHP není pro parser asi moc přehledné.
  Celkově bych asi NetBeany neměnil.

Leave a Reply